Otvoreni Grad
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Otvoreni Grad

grad, zemlja, nebo, ljudi
 
PrijemKAPIJA GRADATražiLatest imagesRegistruj sePristupi

Delite
 

 Borislav Pekic

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

Borislav Pekic Empty
PočaljiNaslov: Borislav Pekic   Borislav Pekic Icon_minitimeSre Apr 13, 2011 1:51 pm

Borislav Pekic Pekic
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

Borislav Pekic Empty
PočaljiNaslov: Re: Borislav Pekic   Borislav Pekic Icon_minitimeSre Apr 13, 2011 2:00 pm

Obozavam Pekica. Prva knjiga koju sam procitala je Besnilo (pre vise od 10 godina). Utisak: fantastacan, neopisiv. Elem, zbog tog romana sam imala nevidjeni trip kada sam sletela na Hitrou u Londonu. Nikako nisam mogla da izbacim te slike iz glave. A imam jos uvek strah svaki put kada pomislim na roman, ne zbog mogucnosti da se neka zaraza prosiri na taj nacin, krhkosti zivota i cinjenice da u trenu okolnosti i uloge mogu biti potpuno promenjene, vec vise zbog samog kraja. Onog uzasno zastrasujuceg osecaja samodovoljnosti, nadbica. Zar je sustina u tome? Zar nije bolje ostati ranjiv, polovican, smrtan, u iluziji? Nikada necu razresiti tu dilemu.

Ostavljam prostor da sam potpuno promasila poentu. Bilo je davno kada sam knjigu procitala, a ovo je ono sto je od nje u meni ostalo.

~~~~~

"U "Besnilu" su ispoštovani svi postavljeni zahtevi: priča o besnilu na Hitrou, zarazi, karantinu, borbi sa bolešću, otkrivanju njene prave prirode sa pripadajućim ludim naučnikom zaostalim iz nacističkog doba, uz dodatke dvostrukih i trostrukih špijunskih zavera, jednog (ne)savršenog zločina, tragične ljubavi i, na kraju, kremaciji aerodroma uz prigodno lamentiranje nad pravcima razvoja civilizacije i opstanku demona, ni u jednom trenutku ne odstupa od standardnog naboja akcija i ideja koje prosečni konzument može da proguta a da mu zalogaj ne zastane u grlu."
Ilija Bakić (preuzeto)
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

Borislav Pekic Empty
PočaljiNaslov: Re: Borislav Pekic   Borislav Pekic Icon_minitimeSre Apr 13, 2011 2:02 pm

Borislav Pekic Borislavpekic2
Nazad na vrh Ići dole
Mnogostruka Igramul

Mnogostruka Igramul

Ženski
Broj poruka : 319
Datum upisa : 21.04.2010

Borislav Pekic Empty
PočaljiNaslov: Re: Borislav Pekic   Borislav Pekic Icon_minitimeSre Apr 13, 2011 5:50 pm

Mene je oduševilo ,,Hodočašće Arsenija Njegovana" i ,,Vreme čuda".
Sjajan je pisac, zaista.


http://www.borislavpekic.com/
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

Borislav Pekic Empty
PočaljiNaslov: Re: Borislav Pekic   Borislav Pekic Icon_minitimeNed Feb 28, 2016 11:51 pm

"U usamljenosti biće se naše kondenzuje. Njegova specifična težina postaje veća i njegovo samoosećanje intenzivnije. Usamljenost je vrsta suda za fermentaciju ličnosti. Bez nje nemoguće je stvarno sazrevanje i premda sazremo van nje u mreži mnogostrukih odnosa i iskustava. Samoća kao najdublje iskustvo omogućuje da se sva ta druga iskustva pretvore u delotvornu funkciju. Ali pravi život, ta funkcija u stvari koja se konstituiše u samoći, vredi jedino ako je vratimo tamo odakle smo je uzeli. Iz stvarnosti preko samoće opet u stvarnost. Čovek je deo univerzuma, a njegova usamljenost je onaj deo univerzuma koji pripada samo njemu, ne da bi samo njegov ostao, već da bi se zajedničkom univerzumu vratio kao naš udeo u njemu. Refleksija je i čin i delo, lice su i naličje onog istog, jednog istog, našeg učešća u tom univerzumu. Zanemariti ili čak potpuno se lišiti jednog od njih, znači živeti tek posle života."
Život na ledu (dnevnik '83)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Borislav Pekic Empty
PočaljiNaslov: Re: Borislav Pekic   Borislav Pekic Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Borislav Pekic
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Otvoreni Grad :: AKADEMIJA :: Knjizevnost-
Skoči na: