Otvoreni Grad

grad, zemlja, nebo, ljudi

PrijemKAPIJA GRADAČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj seLista članovaKorisničke grupePristupi

Delite | 

Umetnost i ludilo

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Mnogostruka Igramul

Ženski
Broj poruka : 292
Datum upisa : 21.04.2010

PočaljiNaslov: Umetnost i ludilo   Sub Maj 26, 2012 5:57 pm

Poslednji izmenio Mnogostruka Igramul dana Sre Feb 13, 2013 1:07 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Justitia

Ženski
Broj poruka : 659
Datum upisa : 27.03.2011

PočaljiNaslov: Re: Umetnost i ludilo   Sub Jun 30, 2012 2:17 pm

Citajuci knjigu "O razvoju licnosti" Karl Gustav Jung, pronasla sam deo koji moze biti zanimljiv:

"Istovremeno sa time izvorno zdravlje stvaralackog pomera u sumrak neuroze, koja je, dabome, u mnogim slucajevima nesumnjiv proizvod potiskivanja. Na taj nacin stvaralacko postaje nerazdvojivo od bolesnog. Stvaralac sumnja da je bolestan, a neuroticar opet uobrazava da njegova neuroza predstavlja umetnost, ili bar njen izvor. Umetnici, takodje razvijaju karakteristican simptom; oni, bez razlike, beze od psihologije, jer se boje da bi im ovaj monstrum pojeo takozvanu stvaralacku snagu. Kao da bi i cela vojska psihologa mogla nesto protiv Boga. Istinsko stvaralastvo predstavlja izvor koji ne moze biti zaustavljen. Postoji li na zemlji ma koje lukavstvo uz pomoc koga bi se mogli spreciti veliki majstori, Mocart i Betoven da stvaraju? Stvaralacka snaga je jaca od coveka. Gde ona to nije, ona je bas slabasna i pod povoljnim uslovima hrani neki prijatan talentic. Medjutim, kada je ona neuroza, cesto je dovoljna jedna rec, stavise, samo pogled, da bi iluzija iscezla. Onda navodni pesnik vise ne moze pisati pesme, slikaru je jos manja i nedostiznija inspiracija nego pre, a za to je kriva iskljucivo psihologija. Radovalo bi me kada bi psiholoska spoznaja imala takvo dezinfikujuce dejstvo da savlada neuroticni element, koji danasnju umetnost cini problemom s malo zadovoljstva. Bolest nikad nije korisna za stvaralstvo, naprotiv, ona predstavlja za njega najjacu prepreku. Nikakvo otklanjanje bilo kakvog potiskivanja ne moze razoriti istinsko stvaralacko, a, isto tako, covek nikad ne moze da iscrpi nesvesno."
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika https://pariskoplava.wordpress.com/
Justitia

Ženski

PočaljiNaslov: Shine (1996) - Flight of the Bumblebee - David Helfgott   Sub Jun 30, 2012 5:09 pm

Nazad na vrh Ići dole
Mnogostruka Igramul

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Umetnost i ludilo   Sub Avg 11, 2012 11:09 pm

.

Poslednji izmenio Mnogostruka Igramul dana Sre Feb 13, 2013 1:07 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Mnogostruka Igramul

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Umetnost i ludilo   Uto Avg 14, 2012 7:38 pm

... bivalo je jasno da čovek i umetnik u čoveku nisu jedno isto biće i da su spojeni tek toliko da kroz pupčanik do umetnika iz čoveka stiže sveža, ljudska, zapenjena krv puna kiseonika. Ako se spoje, čovek i umetnik koga nosi u grudima, umetnik nestaje, a ako se sasvim razdvoje, neminovno nastupa ludilo.

Ne muči me više pitanje, koliko inspiracija da se baš ono nametne...
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Umetnost i ludilo   Sre Avg 15, 2012 11:56 am

Ludilo i smrt nas vecito proganjaju (plase i privlace). Negde osecamo da su odgovori koje trazimo u razumevanju onog sto je izvan.
Ne znam nista o umetnosti, osim da je ponekad osetim. U tvojim recima, u recima Lubinovicha. U ponekim tonovima, bojama. Volela bih da imam talenat za nesto. Da istinsko ima prostor da se ispolji kroz mene. Da ne ostanem prazna, smrtna. Mozda, jednom, kada strah od ludila i smrti potpuno nestane.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Umetnost i ludilo   

Nazad na vrh Ići dole

Umetnost i ludilo
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Umetnost i smrt...
» Deveta umetnost
» Body art (umetnost tela)
» Umetnost, zabava, kič
» Različitost od okoline- Ludilo ili Genijalnost?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Otvoreni Grad :: AKADEMIJA :: Filosofija-
Skoči na: