Otvoreni Grad

grad, zemlja, nebo, ljudi

PrijemKAPIJA GRADAČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj seLista članovaKorisničke grupePristupi

Delite | 

"Zakoni igre cine sustinu igre."

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Justitia

Ženski
Broj poruka : 659
Datum upisa : 27.03.2011

PočaljiNaslov: "Zakoni igre cine sustinu igre."   Sre Sep 05, 2012 3:58 pm

Nekad sam volela igre kartama. Imala sam taj duh, potrebu da pobedjujem, da se dokazujem. Igrala sam sve zivo, cak i preferans. I nikad mi nisu bili jasni ljudi koji ne kapiraju (ili zaboravljaju) pravila, ne prate igru, ili oni kojima nije bitno da li pobedjuju. Hej, pa to je igra – sustina je da pobedis, zar ne? (uh, kada se samo setim sebe takve lol!) Tako izgleda kada igru previse ozbiljno shvatis.

Sustina je u pravilima. U adutima i karti kojoj igra daje moc. Zar nije smesno to sto radimo? Sto osecamo nepravdu kada je mak jaci od srca. Ili kada je karta koju izvuces losija od one koju je neko drugi izvukao? Covece, stalno to radimo! Zavisimo od prokletih karata koje se podele. Ljutimo se, nerviramo, pokusavamo da manevrisemo sa onih nekoliko dobrih karata koje imamo. I, na kraju price, stalno gubimo. Jer, to je igra. Igra u kojoj su pravila unapred odredjena. Koja nas ogranicavaju. Zar zaista zavisi od nas, zar uticemo? Mozemo odigrati bolje ili losije. Zbuniti "protivnike". Odneti koji stih vise. Ali zar je to nesto? Zar je to sustina? Novi krug, nove karte, a mi isti u svemu. Oni koji se primaju. Oni koji kuliraju. Oni koji vecito gube. I oni koji varaju. Dobro smo kad imamo dobre karte. Lose kada su lose. Primamo se, trosimo. Osecamo se zivim u pokrenutosti emocija, strasti. Ili nas nista ne pokrece...

Pravila igre odredjuju sustinu igre. Ne svidja ti se igra koja predstavlja tvoj zivot? Promeni igru, izadji iz nje. Prestani da zavisis od glupih karata i poteza drugih. Zapravo je uzasno jednostavno. Samo treba da skontas pravila. I da shvatis da je u pitanju samo obicna igra. Sa druge strane su igraci cija uloga zavisi od podeljenih karata. Nema protivnika. Nema prijatelja i neprijatelja. Samo uloge. "Napadac i zrtva su samo igraci u igri nebitnoj poput sna..."
Kada znas pravila i kada znas da si u igri onda mozes izaci iz nje. I prestati da se primas. Prerastes jednostavno. Kao i kartanje nekad.
Naravno, upasces tako u drugu igru. Sledeci nivo. Dok ne shvatis pravila. Znanje pravila daje moc. U okvirima te igre, bar.
(zanimljivo, uvek sam mislila da ne volim moc)
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika https://pariskoplava.wordpress.com/
Justitia

Ženski
Broj poruka : 659
Datum upisa : 27.03.2011

PočaljiNaslov: Re: "Zakoni igre cine sustinu igre."   Sub Nov 17, 2012 1:45 pm

Psiha ::
Dodje trenutak kada covek mora priznati sebi da je odrastao i da je vreme da prestane verovati u bajke. Ne postoji univerzalna Pravda. Sila Boga ne moli. Pogni glavu, crve, pomiri se s tim da ne mozes nista. Prihvati svoju sudbinu ili pusti da te izjede osecaj tuge, besa i nemoci pred licemerjem i zlom.
Da, dodju takvi trenuci. I oni su neizmerno dragoceni. Svaki taj trenutak je prilika za pobunu, za iskorak. Izgleda kao da su to dve jedine opcije, zar ne? Pustiti da te izjeda osecaj besa, nemoci i tuge pred licemerjem i zlom ili prihvatanje sudbine, spustanje glave i puzanje po zemlji. Istina je da postoji vise od toga. Univerzalna pravda? Sta bi to bilo? Odakle utisak da mi to mozemo znati? Elem, da se vratim na prvi deo price. Moramo prestati verovati u bajke, to je svakako prvi korak. Ali koji deo nasih zivota je bajka u koju treba da prestanemo da verujemo, igra koju greskom igramo? I na kraju krajeva, zar je bajka kriva sto mi u njoj vidimo samo kraj? Sto zaboravimo sve one vestice, zle majke, macehe, iskusenja, patnje.. pre toga?
Ako ti se ne svidja uloga koju si dobila, promeni ulogu. Za pocetak shvati da je sve igra i da je cela sustina znati pravila. Ali onda dolazimo do novog problema, a to smo mi sami. Utisak da bi promena uloge bila izdaja najdragocenijeg u nama. To je najteze iskusenje. Ali ako promenis uloge i prestanes da ih dozivljavas kao sebe dobijas mogucnost da izadjes iz te igre koja ti se ne svidja. E sad pitanje: Da li vredi pokusaja?
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika https://pariskoplava.wordpress.com/

"Zakoni igre cine sustinu igre."
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Olimpijske igre
» Fore,fazoni i igre reci.
» Kartaške igre
» Stare igre i nove igrice
» Tradicionalne dečije igre