Otvoreni Grad
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Otvoreni Grad

grad, zemlja, nebo, ljudi
 
PrijemKAPIJA GRADATražiLatest imagesRegistruj sePristupi

Delite
 

 ~ Smisao besmisla ~

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeNed Dec 07, 2014 11:37 pm

Jos uvek ga trazim na pogresnim mestima, zaboravljajuci da je isti izvan prostora i vremena.. ~
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimePon Dec 08, 2014 11:30 am

Smisao besmisla, besmisao smisla. Radost tuge, tuga radosti. Kraj početaka, početak kraja. Praznina ispunjenosti, ispunjenost praznine. S kojeg god kraja da posmatramo dolazimo do apurda, do nemogućnosti da rešimo. Da li je bitno koja reč je na početku, a koja na kraju? Da li besmislu dajemo smisao ili smisao obesmišljavamo? Sve dok prihvatamo jedno, a odbacujemo drugo, pravimo rascep unutar onoga što jeste i unutar nas samih. Dve suprotne sile postoje u svemu, jin i jang, mrak i tama. Svetlo mraka i mrak svetla. Udah i izdah. Udah izdaha, izdah udaha. Postoji nešto iznad suprotnosti, nešto što ih objedinjuje. Treća sila, krug okolo. Dualnost nikad ne možemo rešiti, ali možemo promeniti tačku iz koje delujemo. Odustati i od smisla i od besmisla. Biti na obe strane istovremeno, i izvan njih. Posmatrati proces, igru sila. Prelaz iz tuge u radost. Iz početka u kraj. Iz ispunjenosti u prazninu. Biti ta igra, pokret, život.

Šta je temelj ovog doma? Besmisao ili smisao? Neka temelj bude osećaj postojanja, osećaj života. Temelj svega je sam život, svest, postojanje. A smisao i besmisao su samo značenja koja dajemo, igra oblika i boja.

~ Smisao besmisla ~ 29ygkfa
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimePon Jan 05, 2015 12:46 am

Kada mi je dala NISTA, pretvorila sam ga u ~ i jos uvek ga drzim cvrsto. (:
Moze li da ostane? Kao utociste, kao smisao besmisla. Kao nista koje je sve.
~~
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimePon Jan 05, 2015 11:07 am

Ti si ga pretvorila u talas, ti si mu dala značenje, značaj. Ti ga čuvaš kao dragocenost i vrednujući ga iznova dobijaš. Onda, ko ti može bilo šta oduzeti? Reči koje napišemo, izgovorimo, pokreti koje napravimo, osećanja koja ispoljimo... sve to ima svoj život, nezavisan od nas. Šta drugi ume da primi iz svega toga, da vrednuje, njegovo je, do njega je. Onda, ponovo, ko ti može bilo šta oduzeti?
Talas je predivan simbol. Deo je mora, a opet ima svoj život, deluje odvojeno. Istovremeno ima izuzetnu snagu i suptilnost. Uvek u pokretu, nestalan, a ipak kroz sve to isti, jedan.
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeSub Mar 14, 2015 3:41 pm

"Bića nisu oblikovana u prostoru niti se kreću kroz njega, nego se sam prostor oblikuje od jedne tačke do druge, stvarajući iluziju bića koje se kreće. Kao talas koji izgleda kao da se kreće površinom, dok se zapravo sama voda naizmenično podiže i spušta u jednom talasu."

Sankhya, Ivan Antić
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimePet Okt 16, 2015 10:43 pm

Osecam da se blizi trenutak, i da kolebanje nestaje. Mozda, cak, i uprkos mojoj volji. Sve me vraca na put s kog sam vec jednom skrenula.
Cudno je kako covek, istovremeno, moze zahtevati poverenje od drugih, bez da se zapita otkud konstantna sumnja u druge? Nije li to sumnja u samog sebe, nije li samo opravdanje za trzenje krivca u nekom drugom? Osecam da vise nemam pravo da zahtevam, jer nista i nije moje.
Jednom mi je neko koga jako volim rekao: Evo ti nista i drzi ga cvrsto.
i sad shvatam, da mi to nista nikad nije ni bilo poklonjeno, oduvek je tu, kao jedina stvarnost.

Primecujem da sve cesce koristim rec 'osecam', umesto 'shvatam'. Mada, znam - to nije dovoljno...
~ Smisao besmisla ~ Tumblr_ns620vsKlb1re3kvuo1_500
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeČet Dec 03, 2015 2:00 am

Dopustiti da Život iskleše Hram unutar nas. Puno je to bola i odricanja, ali je i prelepo delo koje nastane. Sve je drugo je isto patnja, ali sa mnogo manje smisla.

~ Smisao besmisla ~ O6lbvb
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeSub Jul 01, 2017 1:17 pm

Ima noći koje su preduge.
Kada ležiš u krevetu, naizgled slomljen.
Izađeš na terasu, zagledaš se u zvezde, i sve što možeš udahnuti je čežnja.
Izdah praćen osmehom.
Ćežnja nije bol zbog odsustva drugog. Ispunjenost je ljubavlju koja je uvek tu.
Čeznuti za nekim, ko još uvek nije tu! Suludo?
Dopustiti igru, opet udahnuti, i pustiti.

Prelepi trenuci.

~
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeSre Okt 11, 2017 10:28 pm

~ Smisao besmisla ~ Screen10
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeSre Nov 22, 2017 1:48 am

Razmišljam o potrebi da pripadam negde, da budeo deo nečega što mi znači, ali često ne umem da se priključim kao ostali ljudi, ne umem biti prisutna na način na koji bi me primetili. Neću to učiniti tako što ču učestvovati u razgovoru, i pokušati da se uklopim, radije ću samo slušati, i uživati u tuđem osmehu u tišini, posmatrajući ih, na primer, kako piju čaj. Najčešće, ni samu potrebu ne želim prepoznati.

No, vratimo se na čaj, i njegovu povezanost sa osećajem pripadanja. Preksinoć sam se zatekla ispred police sa čajem u supermarketu, iako ne volim da ga pijem, i poželela da ga kupim. Dok sam stajala ispred police, setila sam se prethodne večeri tokom koje smo sedeli na podu yoga studija, jeli plazmu, dok su drugi pili i čaj i pričali o običnim stvarima. Ništa duboko, bez filozofije, teme koje te neće preopteretiti pred spavanje. Odabrala sam milfordov čaj sa ukusom vanile. Ali, zašto? Šta se krije iza toga?'Ne, nećeš sada pobeći. Zatvori oči, i prepoznaj je!' I, zaista, bila je tu -
potreba da pripadam negde. Ista me je toliko obuzela da sam pomoću kesice čaja želela da povratim taj osećaj pripadanja i zadržim ga!I, jesam uspela!

He, možda bi trebalo da budem tužna. Jer, ovo jeste znak, da moram ozbiljnije da poradim na otvaranju ka drugima, sebi. Pomeranje ovakvih granica je izuzetno teško, i mnogi nikad ne uspeju. Ja sam pokušala osećaj pripadanja da povratim pomoću kesice čaja, neko će izabrati nešto drugo, ali svi smo podjednako usamljeni u svojoj nemogućnosti da je izrazimo.

I, to što sam je, konačno, priznala - smatram pomakom. Milimetarskim, ali ništa manje značajnim.

A, večeras je još jedna granica pomerena. Opet sam TU.
Nazad na vrh Ići dole
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeSre Nov 22, 2017 11:15 am

Kad neko izabere ovaj grad da oseti prisutnost, pripadanje, dodir, osmeh i čuje glas drugog, tada zna da je došao do samog kraja i dotakao dno. Potpuna usamljenost. Dalje i dublje od toga nema. Ovde nema nikog, tama je i tišina. Može se čuti samo sopstveni dah, pa i otkucaji srca. Istina, može se osetiti vreme sadašnje i vreme prošlo, prisutno u vremenu budućem i uvek prisutan kraj, drevno, večno.

Međutim, paradoksalno, upravo tu je i sveto znanje, razumevanje, rešenje misterije: Postoji samo jedan odnos koji treba rešavati, jedan osećaj prisustva, prihvatanja, pripadanja i ljubavi – odnos sa samim sobom. Ali treba ostati dovoljno dugo da bi se to razumelo, izdržati samoću i pauzu. Suočiti se.

Kada se čovek sjedini sa zvukom sopstvenog daha i ritma srca, onda može slobodno da odlazi i u druge prostore, krcate dodirima, osmesima i bukom koju prave drugi. Da prati zvuke šoljica čaja, površne reči. Jer tako sjedinjen pripada svemu i svima, nikome i ničemu – tako sjedinjen pripada postojanju. A to je jedino čemu vredi pripadati. Svaki pokret, dodir, osmeh i reč tada odražava tu pripadnost, sjedinjenost.

Milimetarski pomaci se jedini broje.
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeSre Nov 29, 2017 10:02 am

Sad sam pročitala mail u kom me obaveštavaju da neću biti deo nečega što mi je značilo.

San koji sam imala noćas dosta toga objašnjava. Dakle, zarobljena sam na jednom mestu, eksperimentišu sa mnom, nas nekoliko uspeva da se izbavi, trčimo niz ulicu. Nakon nekoliko trenutaka, ja se vraćam. Dok trčim niz ulicu ka tom užasnom mestu, imam utisak da imam neka dovršena posla - što je suludo, samo je trebalo pobeći. Vraćam se jednom, vraćam se drugi put, i ne znam tačno koliko puta, to činim nesvesno, nešto vrlo bitno gubim, mada je to čista bol, ja joj se i dalje vraćam. I, odjednom, shvatam šta radim, i stojim na ulici, ispred ulaza,  uplašena, - hej! Šta to radiš?! Želiš da se ubiješ?! Unezvereno gledam oko sebe, okrećem se i bežim.

Kuda sada? Ne znam. Ali, morala sam pobeći.

Snovi su puni značenja, i neretko mi otkriju ono što potiskujem. Ne, nije to bilo neko užasno mesto, bilo je toplo, nežno i ušuškano, i znači mi iz više razloga. Ali, je l' bilo opasno? Jeste, po mene je bilo. Moram da trčim u drugom pravcu, moram da se odvojim od onoga što me vuče na dole, to je kao magnet kom se jako teško oduprem. Nije ovo izgubljena bitka, nisam ja ta koja nema šta da pruži,  jer imam, samo ne umem da ispoljim. No, polako.
'Trči malo južnije, malo južnije, malo južnije...' ( : )
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeNed Dec 10, 2017 12:47 am

Divan dan! Divni ljudi! Odlična energija!Dragoceni trenuci i pokreti!

~

sunny
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimePon Dec 18, 2017 2:50 pm

Obožavam trenutak kad shvatim da sam sve pogrešno shvatila. Laughing

Elem, pričam prijateljici pre neki dan o nekom događaju zbog kog sam jako srećna, i kažem joj da sam pobedila u toj borbi. Ona mi kaže da nisam pobedila, da ne mogu pobediti. I, ja tad rekoh - naravno, u pravu si, jer ona jeste uvek u pravu, pa to nekad kažem po defaultu mrgr, ali sam shvatila da zaista jeste tako.

Nije poenta u pobeđivanju negativnog sebe(čitaj: negativnog u sebi), poenta je u transformaciji tog dela!I još nešto, desilo se baš maločas, i sigurna sam da se dešavalo više puta, ali sam tek sad primetila, mada je verovatnije da je to nesvesna radnja koja ne datira mnogo unazad -  kad me obuzmu misli koje vuku na dole, ja zatvorim oči i podignem ruke, kao da me neko drži na nišanu! Kad sam otvorila oči i uhvatila sebe u tom položaju, pomislih - šta radiš?! Pa, branim se!  lol!  
Zapravo, nije mi zasmetala, jer i to nešto govori - da se sve u meni bori protiv tog dela. I, granice se zaiste pomeraju, i transformacija je zaista moguća! Ali, govori i još nešto - borba i dalje traje. Razmišljam koji tačno deo je transformisan, i razmišljam, da li su transformacije trajne? Jer, biti oslobođen nečega što te je jako vuklo na dole je najbolji osećaj ikad! I, morao si dotaći dno, i morao si taj teret jako dugo vući, i shvatiti, razumeti, osetiti, koliko je štetno, i pustiti. I, ne samo pustiti. Kad ti nešto ne nedostaje - onda znaš da je transformisano. Kad ti ne prožima čitavo biće pri pomisli na to - znaš da si 'pročišćen.' Kad prestaneš mrzeti sebe i drugog, jer niko nije kriv.

No, druga misao. Jutros, takođe, prijateljica me je odvela na doručak. I, neverovatno, kako me svi ljudi posmatraju kao devojčicu, uhvatila sam prodavačicu čiji pogled govori ' alo, je l' ova tačna, čuje li me?' Da li je to zbog moje odsutnosti? Iako se trudim da je ispravim, i budem prisutnija, ne uspevam u tome uvek, tj. najčešće. Mada mi je tek skoro i ukazano na to (opravdanja) Rolling Eyes
Da, moguće je da čovek uopšte ne poznaje sebe sa drugima. Kada sam sa nekim, kao da to nisam ja. Apsolutna nesnalažljiva, odsutna...
~ Smisao besmisla ~ Tumblr10

Ali, to se mora promeniti. Taj svet će opstati, i ako izađem iz njega. Nauči da posmatraš i izvan sebe i sebe sa drugima.
Nazad na vrh Ići dole
Mercury

Mercury

Ženski
Broj poruka : 127
Datum upisa : 10.04.2013

~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitimeNed Jan 07, 2018 1:10 am

Danas nam je divan dan, divan dan, divan dan! (:




~~
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




~ Smisao besmisla ~ Empty
PočaljiNaslov: Re: ~ Smisao besmisla ~   ~ Smisao besmisla ~ Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
~ Smisao besmisla ~
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Otvoreni Grad :: ULICE, PARKOVI, DOM :: Dom-
Skoči na: