Otvoreni Grad
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Otvoreni Grad

grad, zemlja, nebo, ljudi
 
PrijemKAPIJA GRADATražiLatest imagesRegistruj sePristupi

Delite
 

 Pitanje kretanja

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Justitia

Justitia

Ženski
Broj poruka : 871
Datum upisa : 27.03.2011

Pitanje kretanja Empty
PočaljiNaslov: Pitanje kretanja   Pitanje kretanja Icon_minitimeSre Avg 12, 2015 2:49 pm

Pitanje kretanja 20sd6yg

Promašili smo suštinu voljenja. Pomislimo da je ljubav koju dajemo drugima kao i novac ili neka druga materijalna stvar koju im pozajmimo ili poklonimo, pa da drugi treba da bude zahvalan i vredan toga, da treba da je vrati i vrednuje. Dajemo ljubavi oblik, meru, vrednost, količinu. Pa se prepucavamo ko više voli, ko manje daje. Mnogi roditelji tako gledaju i na svoju decu, kao da treba da budu zahvalna za život koji im je dat, za sve one momente koji su otišli na brigu za njih, za žrtvu. I kao da su materijalni, uobličeni, sa određenim karakteristikama koje vrednujemo. To mi je nejasno od momenta prvog porođaja i prvog dodira sa bebom – Začudih se: Zar iko razuman može pomisliti da je on dao život tom detetu, da je zaslužan za tu magiju rađanja?

Ljubav je dar koji dobijemo, a drugi je samo povod da se ona pokrene, usmeri. Ljubav koju osećamo za druge nama je data, kao što su nam data i deca – da ih negujemo i čuvamo, da im dopustimo da rastu.

Promašili smo i suštinu davanja i žrtvovanja. Svako davanje oslobađa. Svako davanje je istovremeno i dobijanje, to su neodvojivi procesi, jednovremeni. I nemaju veze sa vrednošću i oblikom onoga što se daje.

Ništa mi ne znamo. Zakucamo se tako u evidencijama dugova i potraživanja, u stalnom strahu od gubitaka i nemanja, u pokušaju da zadržimo. Zakucamo se u pojavnom, materijalnom, svemu dajući oblik, vrednost, trajanje. I propustimo da primetimo da je sve pitanje protočnosti, toka. Mi treba da postanemo protočni, otvoreni da primimo i damo bez zadržavanja, bez dugova i potraživanja. Tada se i vreme zaustavlja jer mi bivamo promenljivi, bezoblični, sveoblični, mi se krećemo, tečemo. Sve oko nas tada nastaje i nestaje, a mi bivamo zaustavljeni u stalnom kretanju i promeni.

Kao i ove misli i reči. Jedna reč prati drugu, nastaje tok, kretanje, promena. Da li se kreću misli ili reči, ili se ja krećem, a one samo dolaze u prostor svesti? Udahnem ih, osetim, izdahnem. One imaju život pre toga, ali i život posle toga. Što znači da im i ja dam život, promenu. Ili one to meni daju?

Isto je i kada je ljubav u pitanju. Udahnemo ljubav, unesemo je u sebe i izdahnemo. Bivamo promenjeni, menjamo. I onda, ponovo udah, učestvovanje u beskrajnom toku.

Zaustaviti se, osetiti. Šta se stvarno kreće? Sve? Ništa?
Nazad na vrh Ići dole
 
Pitanje kretanja
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Vecno pitanje Srce ili Razum

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Otvoreni Grad :: TRG :: Govornica o Zivotu i Smrti-
Skoči na: